Działania telemarketingowe a ochrona danych osobowych

Posted: May 2, 2013 in E-mailing, Sprzedaż telefoniczna
Tags: , , , ,

Przed rozpoczęciem kampanii marketingu internetowego należy przeanalizować prawne aspekty tych działańOstatnio świadomość społeczna dotycząca ochrony danych osobowych jest bardzo duża. Wszystko dzięki kampaniom społecznym, których celem jest informowanie społeczeństwa o tym, jak skutecznie chronić się przed niechcianymi telefonami czy nękaniem za pośrednictwem internetu. W tym celu zaostrzono w naszym kraju przepisy dotyczące wykorzystywania danych osobowych w różnych celach. Jednak mimo to, wbrew przewidywaniom niektórych, marketing bezpośredni na tym nie ucierpiał.

Oczywiście należy tutaj wyjaśnić, na czym bezpośrednie działania marketingowe mogą polegać. W ich skład wchodzi na przykład e-mailing, czyli wysyłanie do konkretnych odbiorców, którzy stanowią grupę potencjalnych klientów firmy, wiadomości mailowych informujących o nowościach w danym przedsiębiorstwie i jego aktualnej ofercie. W tej sytuacji przepisy dotyczące ochrony danych osobowych są przestrzegane, ponieważ najczęściej maile takie dostają osoby, które dobrowolnie godzą się na otrzymywanie tak zwanego newslettera. Innym działaniem marketingowym tego typu są infolinie, gdzie potencjalni klienci sami dzwonią, by dowiedzieć się czegoś więcej o oferowanym produkcie.

Również podczas prowadzenia działań typu CATI, czyli po prostu ankietowania przez telefon, osoba prowadząca badanie za każdym razem prosi respondenta o zgodę. Ludzie zazwyczaj udzielają jej automatycznie, wyrażając zgodę na kontynuowanie rozmowy i nie do końca zdając sobie sprawę, że podane w trakcie rozmowy dane mogą później powiększyć bazy danych firm (w których temacie kilka słów więcej pod adresem: http://sklep.targetmarketing.pl/). Wszystko to jest jednak zgodne z prawem.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s